Forum Szkutnictwo RC Strona G│ˇwna Szkutnictwo RC
Forum dyskusyjne modelarzy szkutnik├│w RC

FAQFAQ   SzukajSzukaj   U┐ytkownicyU┐ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂciZaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂci   ZalogujZaloguj 

na pocz┬▒tek: aero-naut Diva
Id╝ do strony 1, 2  Nastŕpny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Szkutnictwo RC Strona G│ˇwna -> Modele - inne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastŕpny temat  
Autor WiadomoŠ
Pawe┬│7
U┬┐ytkownik
U┬┐ytkownik

Do│▒czy│: 19 Lip 2012

PostWys│any: Sro Lip 25, 2012 17:54    Temat postu: na pocz┬▒tek: aero-naut Diva Odpowiedz z cytatem

No dobra, po wielu dywagacjach, rozwa┬┐aniach, walkach wew. itp. wyb├│r pad┬│a na:
http://www.aero-naut.de/en/products/boats/ship-models/private-boats/diva-cabin-boat.html
ju┬┐ zam├│wiona, z niecierpliwo┬Âci┬▒ czekam na przesy┬│k├¬.
B├¬dzie to m├│j debiut w modelarstwie szkutniczym. Zapa┬│, samozaparcie (na razie) i pewne do┬Âwiadczenie jest, wi├¬c i efektu oczekuje wsp├│┬│miernego. Mrugni├¬cie

Oczywi┬Âcie nie osi┬▒gn├¬ go bez pomocy do┬Âwiadczonych i mam nadziej├¬ cierpliwych w udzielaniu odpowiedzi forumowych koleg├│w.
To tyle tytu┬│em wst├¬pu, przechodz├¬ do meritum czyli pytania: Mrugni├¬cie je┬Âli poruszane kwestie by┬│y ju┬┐ omawiane to prosz├¬ o wyrozumia┬│o┬Â├Ž i ew. odno┬Âniki, bo przekopanie si├¬ przez to forum zaj├¬┬│oby mi wi├¬cej czasu ni┬┐ budowanie modelu

1, Kwestia ch┬│odzenia silnika i regulatora; domy┬Âlam si├¬, ┬┐e b├¬dzie konieczne, prawda?
my┬Âla┬│em ┬┐eby wstawi├Ž prostopadle w dnie rurk├¬ otw├│r fi 5 ┬Âci├¬t┬▒ na kie┬│bask├¬ wystaj┬▒c┬▒ okolo 1 cm i wyp┬│yw wody umiejscowi├Ž na rufie.

2, b. prosz├¬ o dok┬│adne info krok po kroku jak zalaminowa├Ž gotowy ju┬┐ kad┬│ub od wew?

je┬Âli b├¬dziecie mieli ochot├¬ pomaga├Ž tym wi├¬ksz┬▒ b├¬dzie frajd┬▒ budowanie.

Bardzo zadowolony

Ostatnio zmieniony przez Pawe┬│7 dnia Pi▒ Lip 27, 2012 14:38, w ca│oÂci zmieniany 2 razy
Powrˇt do gˇry
Zobacz profil autora WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ
marek_c4
Administrator
Administrator

Do│▒czy│: 26 Lut 2005
Sk▒d: Swarz├¬dz / k Poznania

PostWys│any: Sro Lip 25, 2012 18:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Silnik 540 jest sporo wiêkszy i mocniejszy od 400 a co za tym idzie bardziej pr±do ¿erny.
Ja wsadzi┬│bym Speed 400 na 7,2V i taki pakiet i tyle.
┬ú├│deczka do taki odpowiednik Alice wi├¬c chyba nie ma sensu ┬│adowa├Ž w ni┬▒ silnika z nadmiarem mocy - takie jest moje zdanie.

Co do laminowania wn├¬trza - kiedy┬ wymy┬Âli┬│em / zbudowa┬│em ┬│├│deczk├¬ Syntetyk i jedynym zabezpieczeniem przed wod┬▒ wewn┬▒trz by┬│o kilka warstw lakieru bezbarwnego Capon i do dzisiaj ten kad┬│ub jest w olimpijskiej formie Mrugni├¬cie

Czy nie s┬▒dziesz ┬┐e warto by by┬│o przenie┬Â├Ž ten w┬▒tek do dzia┬│u >Nasze modele< i tam kontynuowa├Ž relacj├¬ z przebiegu budowy ?
Czy jest to model redukcyjny istniej┬▒cej jednostki, czy raczej jaka┬ "wydumka" ?

A tak w ogóle - gratulujê wyboru - lubiê klasyczne drewniane konstrukcje OK
Zobacz profil autora WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ WyÂlij email Odwied╝ stronŕ autora
Pawe┬│7
U┬┐ytkownik
U┬┐ytkownik

PostWys│any: Sro Lip 25, 2012 19:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

w opisie stoi, ┬┐e to p├│┬│makieta niemieckiej ┬│odzi motorowej z lat 60-tych Kajutbooten. Zamierzam dopie┬Âci├Ž precyzyjnie i estetycznie w mo┬┐liwie jak najwi├¬cej szczeg├│┬│├│w coby zbli┬┐y├Ž si├¬ do klasy "redukcja" (w samochodach 4x4 m├│wi si├¬ o tym "scaled")

Laminowa├Ž chcia┬│em ┬┐eby wzmocni├Ž.

Czy przenie┬Â├Ž, nie wiem, widzia┬│em, ┬┐e tu ludzie opisuj┬▒ swoje poczynania z drewnianymi.

... a jeszcze pozosta┬│a lista moich pocz┬▒tkowych w┬▒tpliwo┬Âci...?

PS. dziêki za pierwsze s³owa uznania Mrugniêcie Zawstydzony
Powrˇt do gˇry
Bryska Andrzej
U┬┐ytkownik
U┬┐ytkownik

Do│▒czy│: 21 Mar 2012

PostWys│any: Czw Lip 26, 2012 9:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Je┬Âli producent przewiduje nap├¬d silnikiem 400 i pakiet 6 ogniw, to nale┬┐a┬│oby si├¬ tego trzyma├Ž, szczeg├│lnie gdy nie ma si├¬ wcze┬Âniejszych do┬Âwiadcze├▒.
Pob├│r pr┬▒du (co za tym idzie nagrzewanie si├¬ silnika i regulatora) zale┬┐y przede wszystkim od zastosowanej ┬Âruby.
Przej┬Âcie na silnik bezszczotkowy to jeszcze jedna komplikacja.
Jak napisa³ Marek, zabezpieczenie JAKIMKOLWIEK lakierem jest wystarczaj±ce, o ile do³o¿y siê starañ i wszystko wykona siê na szczelnie.
Pawe┬│7
U┬┐ytkownik
U┬┐ytkownik

PostWys│any: Pi▒ Lip 27, 2012 15:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzi┬ przysz┬│a Bardzo zadowolony ... pi├¬kna kupka klamot├│w wyci├¬tych laserem.
Wrêgi ze sklejki balsowej 2,5-2,7 mm
poszycie ze sklejki bia┬│ej, nie balsowej na dnie i mahoniowej na burtach 1 mm
pok┬│ad, kajuta sklejka mahoniowa 1,5 mm

jedynie tandetnie wygl┬▒da mechanika

Mo┬┐na przyj┬▒├Ž, ┬┐e zestaw wa┬┐y oko┬│o 1000 gr.

Silnik kupi³em Graupner speed 480 Race, bêdzie ok?

Laminowanie od wew. wyobra┬┐am sobie tak:
-gruntujê (tylko czym caponem czy ¿ywic±?)
- po wyschni├¬ciu maluj├¬ dorobion┬▒ ┬┐ywic┬▒ (mo┬┐e da├Ž mniej utwardzacza ┬┐eby by┬│a elastyczniejsza?) nie za grubo i uk┬│adam mi├¬dzy wr├¬gi uprzednio podocinane prostok┬▒ciki maty.

- po wyschni├¬ciu malowa├Ž jeszcze raz ┬┐ywic┬▒?

Jak jest co┬ ┬╝le to mnie poprawcie
Powrˇt do gˇry
Pawe┬│7
U┬┐ytkownik
U┬┐ytkownik

PostWys│any: Sro Sie 08, 2012 12:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Powoli koñczê kad³ub.

EDIT
Widz├¬ ju┬┐ pierwsze b┬│├¬dy. Oczywi┬Âcie to co napisz├¬ dla wyjadaczy nie b├¬dzie odkrywcze ale dla ┬┐├│┬│todziob├│w mo┬┐e by├Ž ca┬│kiem przydatne, mianowicie:
Nie klei├Ž element├│w pr├¬┬┐┬▒cych; nale┬┐y tak je dopasowa├Ž aby podczas klejenia jak najmniej pr├¬┬┐y┬│y. Samo po┬│┬▒czenie owszem pewnie b├¬dzie trzyma┬│o ale zem┬Âci si├¬ na dopasowywaniu kolejnych element├│w.

Podczas monta┬┐u NAJPIERW dopasowywa├Ž, dopasowywa├Ž i jeszcze raz dopasowywa├Ž a potem tylko raz przyklei├Ž; nie b├¬d┬▒ konieczne poprawki.

Ca³kiem dobrze sprawuje mi siê klej (by³ w zestawie) Henkel Ponal Expres. Jest wikolopodobny, stosunkowo szybko wi±¿e, lekko elastyczny i w razie draki rozpuszczalny w wodzie.

tak zastanawiam siê ca³y czas nad tym laminowaniem od wew.....
A mo┬┐e zamiast maty u┬┐y├Ž
http://www.modelemax.pl/product_info.php?cPath=21_180&products_id=954
mieszaj┬▒c z ┬┐ywic┬▒ i popa├Žka├Ž?

albo sam┬▒ zywic┬▒?

Prosz├¬ jeszcze raz o jakie┬ sugestie.

Ostatnio zmieniony przez Pawe┬│7 dnia Czw Sie 09, 2012 16:23, w ca│oÂci zmieniany 2 razy
Powrˇt do gˇry
Bryska Andrzej
U┬┐ytkownik
U┬┐ytkownik

PostWys│any: Sro Sie 08, 2012 12:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Marek_c4 napisa┬│ wcze┬Âniej o kilku warstwach lakieru, i dobrym tego efekcie.
Sk┬▒d ten up├│r , by laminowa├Ž wn├¬trze ?
Policz kolego ciê¿ar ¿ywicy oraz szk³a, i sprawd¼, ile Ci zosta³o na resztê modelu.
biker_xc
U┬┐ytkownik
U┬┐ytkownik

Do│▒czy│: 02 Kwi 2012

PostWys│any: Sro Sie 08, 2012 13:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wrzu├Ž prosz├¬ jakie┬ zdj├¬cia z budowy, ewentualnie grat├│w, kt├│re wyj┬▒┬│e┬ z pude┬│ka. Mo┬┐e kto┬ zastanawia si├¬ nad kupnem i chcia┬│by zobaczy├Ž jak to wygl┬▒da w ┬Ârodku
Powrˇt do gˇry
Pawe┬│7
U┬┐ytkownik
U┬┐ytkownik

PostWys│any: Sro Sie 08, 2012 14:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

to laminowanie, tak jak wspomnia┬│em wcze┬Âniej, aby wzmocni├Ž konstrukcj├¬ oraz doszczelni├Ž i "doklei├Ž" po┬│┬▒czenia, ale rzeczywi┬Âcie nie wiem ile si├¬ doci┬▒┬┐y.
A samo malowanie ┬┐ywic┬▒ ma jaki┬ sens i nie b├¬dzie b┬│├¬dem?

Powsta┬│o mi troch├¬ szczelin na ┬│┬▒czeniu poszy├Ž na dziobie tak 2-3 mm, utyka├Ž skrawkami drewna klej┬▒c czy od razu szpachlowa├Ž?

Serwo do steru kupi³em HI tech HS-81, napiêcie zasilania podaj± do 6v, bêdzie chodzi³o na pakietach NIXX 7,2V?

Foty, je┬Âli forumowicze b├¬d┬▒ mieli ochot├¬ ogl┬▒da├Ž moje raczkowanie, postaram si├¬ wstawia├Ž w miar├¬ post├¬p├│w (tylko najpierw musz├¬ ogarn┬▒├Ž metod├¬, jestem "ma┬│o komputerowy" Mrugni├¬cie )
Powrˇt do gˇry
biker_xc
U┬┐ytkownik
U┬┐ytkownik

PostWys│any: Czw Sie 09, 2012 9:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dawaj zdj├¬cia;) wszyscy s┬▒ ciekawi i ch├¬tnie obejrz┬▒ U┬Âmiech
Powrˇt do gˇry
Pawe┬│7
U┬┐ytkownik
U┬┐ytkownik

PostWys│any: Czw Sie 09, 2012 14:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

NO! uff Bardzo zadowolony
po wielkim trudzie i m├¬ce uda┬│o mi si├¬ wstawi├Ž foty.

mo┬┐e to spowoduje, ┬┐e jeszcze kto┬ si├¬ pokusi coby odpowiedzie├Ž na moje narastaj┬▒ce w┬▒tpliwo┬Âci w temacie budowy.
Ponadto b├¬dzie mi┬│o poczyta├Ž uwagi i komentarze.

Powrˇt do gˇry
biker_xc
U┬┐ytkownik
U┬┐ytkownik

PostWys│any: Czw Sie 09, 2012 19:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Prezentuje siê bardzo ³adnie. Czekamy na kolejne. Fajna sprawa takie gotowe elementy, jednak nie na moj± kieszeñ Smutek
Powrˇt do gˇry
Pawe┬│7
U┬┐ytkownik
U┬┐ytkownik

PostWys│any: Czw Sie 09, 2012 20:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mog├¬ zastosowa├Ž szpachl├│wk├¬ do drewna czy odpowiedniejsza b├¬dzie inna?

Zak┬│adam, ┬┐e lakieruj├¬ prawie ca┬│o┬Â├Ž bezbarwnym i odpowiednia by┬│aby w kolorze maho├▒.
Powrˇt do gˇry
biker_xc
U┬┐ytkownik
U┬┐ytkownik

PostWys│any: Pi▒ Sie 10, 2012 6:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Spr├│buj wype┬│ni├Ž te szczeliny mahoniem. W ostateczno┬Âci szpachl┬▒ w kolorze maho├▒. Najlepsza by┬│aby samochodowa, jednak w przypadku lakieru bezbarwnego nie za bardzo b├¬dzie si├¬ nadawa├Ž.
Powrˇt do gˇry
Pawe┬│7
U┬┐ytkownik
U┬┐ytkownik

PostWys│any: Sro Sie 15, 2012 11:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kad³ub (mam nadziejê, ¿e to by³ najtrudniejszy etap) mam ju¿ z grubsza ogarniêty, pozosta³o wykoñczenie zewn. i aran¿acja wnêtrza Mrugniêcie

Szczeliny wype┬│ni┬│em ostatecznie drewnian┬▒ listeweczk┬▒ i zmajstrowan┬▒ "szpachl├│wk┬▒"-py┬│ek trocinowy ze stolarni rozbe┬│ta┬│em z wikolem i wod┬▒.

Zamierza┬│em zrobi├Ž ch┬│odzenie wodne silnika ale okaza┬│o si├¬, ┬┐e le┬┐y on cz├¬┬Âciowo na "wr├¬dze" pod┬│u┬┐nej i wyklucza za┬│o┬┐enie spirali. Zastosuj├¬ radiator tego typu:
http://rc.agtom.pl/index.php?route=product/product&path=122&product_id=3371
ew. w ostateczno┬Âci jaki┬ na mim wentylatorek, maj┬▒c nadziej├¬, ze ┬│├│d┬╝ nie sp┬│onie

G┬│owi├¬ si├¬ co jest lepiej zastosowa├Ž: kardan czy sprz├¬g┬│o... Przewraca oczami
Jakie s± zalety i wady tych rozwi±zañ? Co by siê lepiej sprawdzi³o?
Konstrukcja przewiduje monta┬┐ silnika i wa┬│u w jednej osi ale obawiam si├¬ troch├¬ jak mi ta osiowo┬Â├Ž wyjdzie... Zdezorientowany

PS kupa frajdy to budowanie Jestem zielony
Powrˇt do gˇry
marek_c4
Administrator
Administrator

PostWys│any: Sro Sie 15, 2012 12:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pawe┬│7 napisa│:
...Zamierza┬│em zrobi├Ž ch┬│odzenie wodne silnika ale okaza┬│o si├¬, ┬┐e le┬┐y on cz├¬┬Âciowo na "wr├¬dze" pod┬│u┬┐nej i wyklucza za┬│o┬┐enie spirali. Zastosuj├¬ radiator tego typu:
http://rc.agtom.pl/index.php?route=product/product&path=122&product_id=3371
ew. w ostateczno┬Âci jaki┬ na mim wentylatorek, maj┬▒c nadziej├¬, ze ┬│├│d┬╝ nie sp┬│onie

Je¿eli kad³ub bêdzie szczelnie zamkniêty, to moim zdaniem ten radiatr nie spe³ni pok³adanych w nim nadziei.
Mo┬┐e jednak warto by by┬│o pokombinowa├Ž z tym wodnym ch┬│odzeniem, w ko├▒cu czynnika ch┬│odz┬▒cego by┬│o by pod dostatkiem Mrugni├¬cie.

Pawe┬│7 napisa│:
...G┬│owi├¬ si├¬ co jest lepiej zastosowa├Ž: kardan czy sprz├¬g┬│o... Przewraca oczami
Jakie s± zalety i wady tych rozwi±zañ? Co by siê lepiej sprawdzi³o?
Konstrukcja przewiduje monta┬┐ silnika i wa┬│u w jednej osi ale obawiam si├¬ troch├¬ jak mi ta osiowo┬Â├Ž wyjdzie...

Zastosowanie wa┬│u z kielichem do mocowania silnika skutecznie likwiduje problemy z utrzymaniem osiowo┬Âci wa┬│u nap├¬dowego i wa┬│u silnika.
Je┬┐eli obawiasz si├¬ ┬┐e mo┬┐e nie wyj┬Â├Ž to najlepiej, to zastosuj podw├│jny przegub kardana (taki z dwoma krzy┬┐akami) i nie b├¬dzie k┬│opotu.
Przegub jest chyba troch├¬ g┬│o┬Âniejszy.

Ostatnio zmieniony przez marek_c4 dnia Sro Sie 15, 2012 13:57, w ca│oÂci zmieniany 1 raz
Powrˇt do gˇry
Zobacz profil autora WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ WyÂlij email Odwied╝ stronŕ autora
Pawe┬│7
U┬┐ytkownik
U┬┐ytkownik

PostWys│any: Sro Sie 15, 2012 13:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Marek,
Wiem, ┬┐e podw├│jny kardan by┬│by najodpowiedniejszy ale raczej nie ma na niego miejsca (d┬│awica na wej┬Âciu do kad┬│uba i doj┬Âciu do silnika te┬┐ podparta jest klinow┬▒ wr├¬g┬▒ pod┬│u┬┐n┬▒ i nie chcia┬│bym jej wycina├Ž)

rozumiem, ┬┐e masz na my┬Âli taki wa┬│:
http://www.modelemax.pl/product_info.php?cPath=62_257_623&products_id=10702
niby wydaje mi si├¬, ┬┐e fajny ale zastanawiam si├¬ czy w tym rozwi┬▒zaniu jest mo┬┐liwo┬Â├Ž ┬│atwego roz┬│┬▒czenia wa┬│u z kielicha coby go wyci┬▒gn┬▒├Ž z d┬│awicy; i jeszcze kwestia wyczajenia odpowiedniej d┬│ugo┬Âci uwzgl├¬dniaj┬▒c fi ┬Âruby itd... Przewraca oczami

A mo¿e kupiê taki wa³:
http://www.modelemax.pl/product_info.php?cPath=62_257_623&products_id=12361
dorobi├¬ d┬│awic├¬ zew. fi 6 z tulejkami teflonowymi (b├¬dzie mi naj┬│atwiej dopasowa├Ž d┬│. wszystkiego) i po┬│┬▒cz├¬ np.
http://www.modelemax.pl/product_info.php?cPath=62_257_627&products_id=9509
staraj┬▒c si├¬ max. wyosiowa├Ž wsio. Zale┬┐y mi na jak najkr├│tszym po┬│┬▒czeniu silnik-wa┬│ i naj┬│atwiejszym roz┬│┬▒czaniu.

Z ch³odzeniem wodnym zrobiê tak: przygotujê sobie przed lakierowaniem wnêtrza miejsca ew. osadzenia rurek w dnie i w razie draki (co siê oka¿e w praniu) bêdê wierci³ dziury.

Jak nale┬┐y zamontowa├Ž takie lampy?
http://www.modelemax.pl/product_info.php?cPath=62_257_258&products_id=12883
Powrˇt do gˇry
marek_c4
Administrator
Administrator

PostWys│any: Sro Sie 15, 2012 13:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pawe┬│7 napisa│:
...Jak nale┬┐y zamontowa├Ž takie lampy?
http://www.modelemax.pl/product_info.php?cPath=62_257_258&products_id=12883

http://i435.photobucket.com/albums/qq75/rychenko1/DSCF0019-1.jpg
Pawe┬│7
U┬┐ytkownik
U┬┐ytkownik

PostWys│any: Czw Sie 16, 2012 21:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ogl±daj±c filmiki z p³ywania ró¿nymi ³ódkami zauwa¿y³em, ¿e niektóre w zakrêtach ³adnie pochylaj± siê w kierunku ³uku inne natomiast prawie wcale lub nawet przeciwnie. Neutralny
Wiecie od czego to zale┬┐y? Mo┬┐na to jako┬ uwarunkowa├Ž na etapie budowy?

Troch├¬ ciasno mam ┬┐eby zamontowa├Ž sensowne po┬│┬▒czenie silnika z wa┬│em, wobec tego czy uwa┬┐anie, ┬┐e zastosowanie silikonowej gumki (by┬│a w komplecie) jest ca┬│kiem bez sensu?
Zdezorientowany
Powrˇt do gˇry
Bryska Andrzej
U┬┐ytkownik
U┬┐ytkownik

PostWys│any: Nie Sie 19, 2012 17:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"Pochylanie si├¬" modelu zale┬┐y jednocze┬Ânie od:
- pr├¬dko┬Âci,
- wysoko┬Âci ┬Ârodka ci├¬┬┐ko┬Âci modelu nad lub pod lini┬▒ wodn┬▒,
- po┬│o┬┐enia ┬Ârodka wyporu,
- kszta┬│tu podwodnej cz├¬┬Âci kad┬│uba jako bry┬│y.

Co do sprzêg³a - ka¿de jest dobre, które dzia³a.
WyÂwietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Szkutnictwo RC Strona G│ˇwna -> Modele - inne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id╝ do strony 1, 2  Nastŕpny
Strona 1 z 2

Skocz do:  
Nie mo┐esz pisaŠ nowych tematˇw
Nie mo┐esz odpowiadaŠ w tematach
Nie mo┐esz zmieniaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz usuwaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz g│osowaŠ w ankietach