Forum Szkutnictwo RC Strona G│ˇwna Szkutnictwo RC
Forum dyskusyjne modelarzy szkutnik├│w RC

FAQFAQ   SzukajSzukaj   U┐ytkownicyU┐ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂciZaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂci   ZalogujZaloguj 

Serwo typu 'winda'

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Szkutnictwo RC Strona G│ˇwna -> Aparatury
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastŕpny temat  
Autor WiadomoŠ
Van Bob
U┬┐ytkownik
U┬┐ytkownik

Do│▒czy│: 07 Lis 2017

PostWys│any: Wto Lis 07, 2017 15:09    Temat postu: Serwo typu 'winda' Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich
Mam ma┬│y problem mianowicie kupi┬│em serwo (winda) King MAX SW 4805-6PA i dzia┬│a poprawnie z odbiornikiem i radiem FLY SKY.
Zamontowa┬│em je w moim czo┬│go -┬│aziku U┬Âmiech do obracania wie┬┐y i tu jest problem wie┬┐a ma pewne opory i serwo kiedy chce wr├│ci├Ž do pozycji 0 przy ko├▒cu nie ma na tyle si┬│y i zatrzymuje si├¬ blisko punktu zero ale dalej s┬│ysz├¬ buczenie wtedy za pomoc┬▒ radia przechylaj┬▒c dr┬▒┬┐ek w lewo lub w prawo musze sam znale┬╝├Ž punkt 0 .
Dla mnie najlepiej by by┬│o jak by serwo w og├│le nie wraca┬│o lub nie posiada┬│o tego punktu 0 wtedy by by┬│o super.
I teraz pytanie czy idzie to jako┬ wysterowa├Ž lub pozby├Ž si├¬ tego powrotu , po prostu ┬┐eby zosta┬│o i nie 'bucza┬│o ' tam gdzie je przesun├¬ czyli w lewo o p├│┬│ obrotu lub w prawo puszczam dr┬▒┬┐ek i ko├▒czy prace i gitara. Jak b├¬d├¬ chcia┬│ na zero to sobie sam przesun├¬ na wie┬┐y jest kamera i by┬│o by wtedy super ....
Mam nadziej├¬ ┬┐e wystarczaj┬▒co na┬Âwietli┬│em spraw├¬ i dobrym dziale U┬Âmiech
Dziêkujê za odpowied¼ i porady
Pozdrawiam
Powrˇt do gˇry
Zobacz profil autora WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ
MarceliSzpak
U┬┐ytkownik
U┬┐ytkownik

Do│▒czy│: 20 Maj 2008
Sk▒d: Stalowa Wola

PostWys│any: Wto Lis 07, 2017 17:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,
1. Zakupione przez Ciebie serwo nie jest najwy┬┐szej jako┬Âci i mo┬┐e bucze├Ž oraz mie├Ž problem z precyzyjnym powrotem do pozycji zerowej.
Mo┬┐e kupi┬│e┬ serwo o za ma┬│ym momencie do obs┬│ugi wie┬┐y w Twoim czo┬│go - ┬│aziku?
Bez obci┬▒┬┐enia (luzem) tak┬┐e buczy i ma problemy z powrotem do 0?
2. Aby serwo nie wraca┬│o do pozycji zerowej wystaczy spowodowa├Ž aby d┬▒┬┐ek nadajnika pozosta┬│ w tej samej nie zmiennej (wychylonej) pozycji.
Van Bob
U┬┐ytkownik
U┬┐ytkownik

PostWys│any: Wto Lis 07, 2017 18:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
dziêkujê za odpowied¼
Serwo 'luzem' pracuje dobrze a z pozycja dr±¿ka te¿ próbowa³em to nic nie zmienia poniewa¿ one d±¿±c do danego punktu przy koñcu zwalnia i wtedy nie ma jakby si³y i dalej buczy je¿eli w tym momencie cofne trochê dr±¿ek to przestaje i stoi czyli ten sam problem .
Bardziej chodzi┬│o by mi ┬┐eby gdy puszcze dr┬▒┬┐ek prawy na radio to wiadomo on jest spr├¬┬┐ynowy (nie tak jak lewy kt├│ry zostaje) to serwo zostaje w pozycji na kt├│rej sko├▒czy┬│em dawa├Ž napi├¬cie i dopiero jak dam dr┬▒┬┐ek w drug┬▒ stron├¬ to mog├¬ wr├│ci├Ž do miejsca startu lub przejecha├Ž na drug┬▒ stron├¬ zale┬┐y to od mojej woli a nie to co serwo pami├¬ta i wtedy bym pozby┬│ si├¬ buczenia poniewa┬┐ brak napi├¬cia na serwo oraz wyeliminowanie powrotu oznacza brak buczenia .
Chodzi mi bardziej ┬┐eby praktycznie one dzia┬│a┬│o jak silnik z przek┬│adniami.
Przepraszam ┬┐e pisz├¬ mo┬┐e nie zrozumiale ale z serwami dopiero zaczynam i nie rozumie czemu nie mo┬┐na po prostu wy┬│┬▒czy├Ž w tym serwo 'pami├¬ci' mo┬┐e da si├¬ je jako┬ przerobi├Ž , bo wydaje mi si├¬ ┬┐e jak zostawi├¬ je tak jak jest czyli z 'buczeniem' to w ko├▒cu si├¬ spali czy si├¬ myle bo je┬┐eli si├¬ nie spali to w sumie ...
Pozdrawiam
Powrˇt do gˇry
Van Bob
U┬┐ytkownik
U┬┐ytkownik

PostWys│any: Wto Lis 07, 2017 18:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chcia┬│em jeszcze doda├Ž ┬┐e pomijaj┬▒c s┬│abo┬Â├Ž w d┬▒┬┐eniu do punktu zero serwo jest bardzo silne i kr├¬ci wie┬┐┬▒ a┬┐ mi┬│o U┬Âmiech
Pozdrawiam
Powrˇt do gˇry
MarceliSzpak
U┬┐ytkownik
U┬┐ytkownik

Do│▒czy│: 20 Maj 2008
Sk▒d: Stalowa Wola

PostWys│any: Wto Lis 07, 2017 22:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Van Bob napisa│:
Witam
dziêkujê za odpowied¼
Serwo 'luzem' pracuje dobrze a z pozycja dr±¿ka te¿ próbowa³em to nic nie zmienia poniewa¿ one d±¿±c do danego punktu przy koñcu zwalnia i wtedy nie ma jakby si³y i dalej buczy je¿eli w tym momencie cofne trochê dr±¿ek to przestaje i stoi czyli ten sam problem .
Bardziej chodzi┬│o by mi ┬┐eby gdy puszcze dr┬▒┬┐ek prawy na radio to wiadomo on jest spr├¬┬┐ynowy (nie tak jak lewy kt├│ry zostaje) to serwo zostaje w pozycji na kt├│rej sko├▒czy┬│em dawa├Ž napi├¬cie i dopiero jak dam dr┬▒┬┐ek w drug┬▒ stron├¬ to mog├¬ wr├│ci├Ž do miejsca startu lub przejecha├Ž na drug┬▒ stron├¬ zale┬┐y to od mojej woli a nie to co serwo pami├¬ta i wtedy bym pozby┬│ si├¬ buczenia poniewa┬┐ brak napi├¬cia na serwo oraz wyeliminowanie powrotu oznacza brak buczenia .
Chodzi mi bardziej ┬┐eby praktycznie one dzia┬│a┬│o jak silnik z przek┬│adniami.
Przepraszam ┬┐e pisz├¬ mo┬┐e nie zrozumiale ale z serwami dopiero zaczynam i nie rozumie czemu nie mo┬┐na po prostu wy┬│┬▒czy├Ž w tym serwo 'pami├¬ci' mo┬┐e da si├¬ je jako┬ przerobi├Ž , bo wydaje mi si├¬ ┬┐e jak zostawi├¬ je tak jak jest czyli z 'buczeniem' to w ko├▒cu si├¬ spali czy si├¬ myle bo je┬┐eli si├¬ nie spali to w sumie ...
Pozdrawiam

Witam,
Czyta┬│em kilka razy Tw├│j post i rzeczywi┬Âcie piszesz troch├¬ chaotycznie, ale co tam.
1. Buczenie (dr┬┐enie) serwa - powod├│w mo┬┐e by├Ž kilka:
-zak┬│├│cenia od aparatury (nadajnik-odbiornik) - Jaki masz? Na 2,4GHz nie powinno wyst├¬powa├Ž, na innych cz├¬stotliwo┬Âciach 27, 35, 40 MHz - mo┬┐na zastosowa├Ž pier┬Âcienie ferrytowe
-jako┬Â├Ž serw "widocznie ten typ tak ma". Nic na nowym serwie specjalnie nie poradzisz.
-je┬Âli tak jak piszesz serwo 'luzem' pracuje dobrze to nale┬┐y zastanowi├Ž si├¬ nad poprawno┬Âci┬▒ jego monta┬┐u.
2. Podepnij serwo pod kana┬│ prawy - nie b├¬dzie wraca├Ž do neutrum (pozycji zerowej). Zostanie w po┬│o┬┐eniu takim jak dr┬▒┬┐ek
3. Serwo nie bêdzie dzia³a³o jak silnik z przek³adniami.
4. Serwo nie ma pamiêci - w du¿ym skrócie: Wykonuje to co mu ka¿esz .
5. Buczenie nie powinno spali├Ž serwa. Mo┬┐e szybciej ulec zu┬┐yciu potencjometr
Van Bob
U┬┐ytkownik
U┬┐ytkownik

PostWys│any: Sro Lis 08, 2017 10:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Jeszcze raz dzi├¬kuj├¬ za podpowiedzi U┬Âmiech
Zrobi├¬ w takim razie jak mi poradzi┬│e┬ pod┬│┬▒cz├¬ serwo do kana┬│u lewego dr┬▒┬┐ka i b├¬d├¬ korygowa┬│ r├¬cznie jego wychylenie trudno troch├¬ upierdliwe ale wykonalne U┬Âmiech
Zak┬│├│cenia to raczej nie b├¬d┬▒ poniewa┬┐ bez wie┬┐y dzia┬│a dobrze wiec chodzi tu o op├│r wie┬┐y po prostu amortyzacja wie┬┐y przeciwko drganiom podczas jazdy powoduje opory przy jej obracaniu wiadomo wertepy i nier├│wno┬Âci terenu zmusi┬│y mnie do jej usztywnienia .
Jak zadylam po pla┬┐y to jak nie by┬│o usztywnienia to wie┬┐a dzia┬│a┬│a poprawnie lecz si├¬ ca┬│┬▒ trz├¬s┬│a i wcze┬Âniej czy p├│┬╝niej serwo by si├¬ uszkodzi┬│o w miejscu wieloklinu no chyba ┬┐eby by┬│o konstrukcji i wielko┬Âci silniczka od wycieraczek samochodowych U┬Âmiech
Po prostu ┬│azik jest du┬┐y i ci├¬┬┐ki jak to czo┬│go podobne konstrukcje :)wielko┬Â├Ž ( d┬│ugo┬Â├Ž 70 cm szeroko┬Â├Ž 55 cm i wysoko┬Â├Ž z wie┬┐┬▒ 35 cm )
Wi├¬c jak widzisz gniotsa nie ┬│amiotsa jak to m├│wi┬│a moja babcia U┬Âmiech
Na dodatek z ty┬│u ma l┬▒dowisko na kt├│rym startuje i l┬▒duje dron U┬Âmiech
Wiem ┬┐e to jakby nie te forum ale pomy┬Âla┬│em ┬┐e ten typ serwa 'winda' jest u┬┐ywany w waszych konstrukcjach U┬Âmiech i dlatego ...
Wcze┬Âniej zbudowa┬│em replik├¬ okr├¬tu wojennego z II W┬Ž lekkii niszczyciel SCORPIO oczywi┬Âcie p┬│ywaj┬▒cy ale gdy p┬│ywa┬│em nim posz┬│a fala z motor├│wki (prawdziwej ) U┬Âmiech i uroczy┬Âcie zaton┬▒┬│ m├│j niszczyciel by┬│ dosy├Ž du┬┐y 70 cm d┬│ugo┬Âci ale 12 cm szeroko┬Âci wiadomo niszczyciele by┬│y smuk┬│e no i nie zd┬▒┬┐y┬│em ustawi├Ž si├¬ pod fale i dosta┬│ fal┬▒ w bok i wiadomo co si├¬ sta┬│o ... U┬Âmiech dlatego postanowi┬│em zej┬Â├Ž na l┬▒d U┬Âmiech
Jeszcze raz dziêkujê
Ps.
Nie do ko├▒ca serwo robi to co ja chce poniewa┬┐ ja nie chcia┬│ bym ┬┐eby mia┬│o w og├│le punkt zero akurat w moim przypadku jest zb├¬dny U┬Âmiech
No ale ... U┬Âmiech
Pozdrawiam
Powrˇt do gˇry
Van Bob
U┬┐ytkownik
U┬┐ytkownik

PostWys│any: Sro Lis 08, 2017 20:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Jeszcze raz si├¬ wypowiadam i mo┬┐na to zako├▒czy├Ž U┬Âmiech
Znalaz┬│em rozwi┬▒zanie i wklejam link jakby kto┬ potrzebowa┬│ takie rozwi┬▒zanie jak ja.
Tu przedstawione jest serwo standard a nie winda ale to cz├¬┬Â├Ž artyku┬│u o mechanice przy wersji winda mo┬┐na omin┬▒├Ž U┬Âmiech
http://abc-modele.pl/diy-przerobka-zwyklego-serwomechanizmu-na-mechanizm-wieloobrotowy/
Pozdrawiam i dzi├¬kuj├¬ U┬Âmiech
Powrˇt do gˇry
WyÂwietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Szkutnictwo RC Strona G│ˇwna -> Aparatury Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do:  
Nie mo┐esz pisaŠ nowych tematˇw
Nie mo┐esz odpowiadaŠ w tematach
Nie mo┐esz zmieniaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz usuwaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz g│osowaŠ w ankietach