Forum Szkutnictwo RC Strona Główna Szkutnictwo RC
Forum dyskusyjne modelarzy szkutników RC

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Serwo typu 'winda'

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Szkutnictwo RC Strona Główna -> Aparatury
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Van Bob
Użytkownik
Użytkownik

PostWysłany: Wto Lis 07, 2017 15:09    Temat postu: Serwo typu 'winda' Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich
Mam mały problem mianowicie kupiłem serwo (winda) King MAX SW 4805-6PA i działa poprawnie z odbiornikiem i radiem FLY SKY.
Zamontowałem je w moim czołgo -łaziku Uśmiech do obracania wieży i tu jest problem wieża ma pewne opory i serwo kiedy chce wrócić do pozycji 0 przy końcu nie ma na tyle siły i zatrzymuje się blisko punktu zero ale dalej słyszę buczenie wtedy za pomocą radia przechylając drążek w lewo lub w prawo musze sam znaleźć punkt 0 .
Dla mnie najlepiej by było jak by serwo w ogóle nie wracało lub nie posiadało tego punktu 0 wtedy by było super.
I teraz pytanie czy idzie to jakoś wysterować lub pozbyć się tego powrotu , po prostu żeby zostało i nie 'buczało ' tam gdzie je przesunę czyli w lewo o pół obrotu lub w prawo puszczam drążek i kończy prace i gitara. Jak będę chciał na zero to sobie sam przesunę na wieży jest kamera i było by wtedy super ....
Mam nadzieję że wystarczająco naświetliłem sprawę i dobrym dziale Uśmiech
Dziękuję za odpowiedź i porady
Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
MarceliSzpak
Użytkownik
Użytkownik

PostWysłany: Wto Lis 07, 2017 17:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,
1. Zakupione przez Ciebie serwo nie jest najwyższej jakości i może buczeć oraz mieć problem z precyzyjnym powrotem do pozycji zerowej.
Może kupiłeś serwo o za małym momencie do obsługi wieży w Twoim czołgo - łaziku?
Bez obciążenia (luzem) także buczy i ma problemy z powrotem do 0?
2. Aby serwo nie wracało do pozycji zerowej wystaczy spowodować aby dążek nadajnika pozostał w tej samej nie zmiennej (wychylonej) pozycji.
Van Bob
Użytkownik
Użytkownik

PostWysłany: Wto Lis 07, 2017 18:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
dziękuję za odpowiedź
Serwo 'luzem' pracuje dobrze a z pozycja drążka też próbowałem to nic nie zmienia ponieważ one dążąc do danego punktu przy końcu zwalnia i wtedy nie ma jakby siły i dalej buczy jeżeli w tym momencie cofne trochę drążek to przestaje i stoi czyli ten sam problem .
Bardziej chodziło by mi żeby gdy puszcze drążek prawy na radio to wiadomo on jest sprężynowy (nie tak jak lewy który zostaje) to serwo zostaje w pozycji na której skończyłem dawać napięcie i dopiero jak dam drążek w drugą stronę to mogę wrócić do miejsca startu lub przejechać na drugą stronę zależy to od mojej woli a nie to co serwo pamięta i wtedy bym pozbył się buczenia ponieważ brak napięcia na serwo oraz wyeliminowanie powrotu oznacza brak buczenia .
Chodzi mi bardziej żeby praktycznie one działało jak silnik z przekładniami.
Przepraszam że piszę może nie zrozumiale ale z serwami dopiero zaczynam i nie rozumie czemu nie można po prostu wyłączyć w tym serwo 'pamięci' może da się je jakoś przerobić , bo wydaje mi się że jak zostawię je tak jak jest czyli z 'buczeniem' to w końcu się spali czy się myle bo jeżeli się nie spali to w sumie ...
Pozdrawiam
Powrót do góry
Van Bob
Użytkownik
Użytkownik

PostWysłany: Wto Lis 07, 2017 18:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chciałem jeszcze dodać że pomijając słabość w dążeniu do punktu zero serwo jest bardzo silne i kręci wieżą aż miło Uśmiech
Pozdrawiam
Powrót do góry
MarceliSzpak
Użytkownik
Użytkownik

PostWysłany: Wto Lis 07, 2017 22:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Van Bob napisał:
Witam
dziękuję za odpowiedź
Serwo 'luzem' pracuje dobrze a z pozycja drążka też próbowałem to nic nie zmienia ponieważ one dążąc do danego punktu przy końcu zwalnia i wtedy nie ma jakby siły i dalej buczy jeżeli w tym momencie cofne trochę drążek to przestaje i stoi czyli ten sam problem .
Bardziej chodziło by mi żeby gdy puszcze drążek prawy na radio to wiadomo on jest sprężynowy (nie tak jak lewy który zostaje) to serwo zostaje w pozycji na której skończyłem dawać napięcie i dopiero jak dam drążek w drugą stronę to mogę wrócić do miejsca startu lub przejechać na drugą stronę zależy to od mojej woli a nie to co serwo pamięta i wtedy bym pozbył się buczenia ponieważ brak napięcia na serwo oraz wyeliminowanie powrotu oznacza brak buczenia .
Chodzi mi bardziej żeby praktycznie one działało jak silnik z przekładniami.
Przepraszam że piszę może nie zrozumiale ale z serwami dopiero zaczynam i nie rozumie czemu nie można po prostu wyłączyć w tym serwo 'pamięci' może da się je jakoś przerobić , bo wydaje mi się że jak zostawię je tak jak jest czyli z 'buczeniem' to w końcu się spali czy się myle bo jeżeli się nie spali to w sumie ...
Pozdrawiam

Witam,
Czytałem kilka razy Twój post i rzeczywiście piszesz trochę chaotycznie, ale co tam.
1. Buczenie (drżenie) serwa - powodów może być kilka:
-zakłócenia od aparatury (nadajnik-odbiornik) - Jaki masz? Na 2,4GHz nie powinno występować, na innych częstotliwościach 27, 35, 40 MHz - można zastosować pierścienie ferrytowe
-jakość serw "widocznie ten typ tak ma". Nic na nowym serwie specjalnie nie poradzisz.
-jeśli tak jak piszesz serwo 'luzem' pracuje dobrze to należy zastanowić się nad poprawnością jego montażu.
2. Podepnij serwo pod kanał prawy - nie będzie wracać do neutrum (pozycji zerowej). Zostanie w położeniu takim jak drążek
3. Serwo nie będzie działało jak silnik z przekładniami.
4. Serwo nie ma pamięci - w dużym skrócie: Wykonuje to co mu każesz .
5. Buczenie nie powinno spalić serwa. Może szybciej ulec zużyciu potencjometr
Van Bob
Użytkownik
Użytkownik

PostWysłany: Sro Lis 08, 2017 10:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Jeszcze raz dziękuję za podpowiedzi Uśmiech
Zrobię w takim razie jak mi poradziłeś podłączę serwo do kanału lewego drążka i będę korygował ręcznie jego wychylenie trudno trochę upierdliwe ale wykonalne Uśmiech
Zakłócenia to raczej nie będą ponieważ bez wieży działa dobrze wiec chodzi tu o opór wieży po prostu amortyzacja wieży przeciwko drganiom podczas jazdy powoduje opory przy jej obracaniu wiadomo wertepy i nierówności terenu zmusiły mnie do jej usztywnienia .
Jak zadylam po plaży to jak nie było usztywnienia to wieża działała poprawnie lecz się całą trzęsła i wcześniej czy później serwo by się uszkodziło w miejscu wieloklinu no chyba żeby było konstrukcji i wielkości silniczka od wycieraczek samochodowych Uśmiech
Po prostu łazik jest duży i ciężki jak to czołgo podobne konstrukcje :)wielkość ( długość 70 cm szerokość 55 cm i wysokość z wieżą 35 cm )
Więc jak widzisz gniotsa nie łamiotsa jak to mówiła moja babcia Uśmiech
Na dodatek z tyłu ma lądowisko na którym startuje i ląduje dron Uśmiech
Wiem że to jakby nie te forum ale pomyślałem że ten typ serwa 'winda' jest używany w waszych konstrukcjach Uśmiech i dlatego ...
Wcześniej zbudowałem replikę okrętu wojennego z II WŚ lekkii niszczyciel SCORPIO oczywiście pływający ale gdy pływałem nim poszła fala z motorówki (prawdziwej ) Uśmiech i uroczyście zatonął mój niszczyciel był dosyć duży 70 cm długości ale 12 cm szerokości wiadomo niszczyciele były smukłe no i nie zdążyłem ustawić się pod fale i dostał falą w bok i wiadomo co się stało ... Uśmiech dlatego postanowiłem zejść na ląd Uśmiech
Jeszcze raz dziękuję
Ps.
Nie do końca serwo robi to co ja chce ponieważ ja nie chciał bym żeby miało w ogóle punkt zero akurat w moim przypadku jest zbędny Uśmiech
No ale ... Uśmiech
Pozdrawiam
Powrót do góry
Van Bob
Użytkownik
Użytkownik

PostWysłany: Sro Lis 08, 2017 20:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Jeszcze raz się wypowiadam i można to zakończyć Uśmiech
Znalazłem rozwiązanie i wklejam link jakby ktoś potrzebował takie rozwiązanie jak ja.
Tu przedstawione jest serwo standard a nie winda ale to część artykułu o mechanice przy wersji winda można ominąć Uśmiech
http://abc-modele.pl/diy-przerobka-zwyklego-serwomechanizmu-na-mechanizm-wieloobrotowy/
Pozdrawiam i dziękuję Uśmiech
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Szkutnictwo RC Strona Główna -> Aparatury Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: