Forum Szkutnictwo RC Strona Główna Szkutnictwo RC
Forum dyskusyjne modelarzy szkutników RC

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Smarowanie wału łodzi FT009 - Jaki smar i ile zastosować?

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Szkutnictwo RC Strona Główna -> Układy napędowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Reactorek
Użytkownik
Użytkownik

PostWysłany: Sob Wrz 02, 2017 22:21    Temat postu: Smarowanie wału łodzi FT009 - Jaki smar i ile zastosować? Odpowiedz z cytatem

Witam Panowie! Właśnie nabyłem takie ustrojstwo o nazwie FT009 (silnik klasy 540) droga aukcji na znanym portalu. Łódź używa i troszkę zaniedbana. Po pierwszym wodowaniu i testach troszkę się zniesmaczyłem, gdyż okazało się, że lodź płynie 2-3x wolniej niż jest to przedstawione na rożnych filmikach na YT (katalogowo ma osiągać do 30km/h, a płynie góra 15km/h). Tak więc w domu łódź rozebrałem celem sprawdzenia, co może być przyczyną jej małej prędkości. Wszytko jest dość proste! Silnik - pseudo wał kardana - wał - śruba napędowa. Poniżej zdjęcie wszystkiego z czego składa się lodź.

Jak widać cały wał to rurka i kawałek druta. Jedno w drugie jest wkładane i dokręcane tulejką (brak na zdjęciu), potem śrubą napędową, a całość zakręcona i zabezpieczona nakrętką. Rurka wewnątrz jest takiej konstrukcji:

__---------------------------------------------------__
---________________________________---

I jak widać jest w środku odrobinę miejsca dla smaru/oleju, który może być tam zmagazynowany. Pytanie brzmi jaki smar użyć i w jakim stopniu wypełnić nim rurkę? Silnik klasy 540 z danych internetowych osiąga obroty blisko 20tyś/min bez obciążenia, a z obciążeniem ponad 11tyś/min.

W domu posiadam smar grafitowy, miedziany, łożyskowy (ŁT-43) oraz lepki gęstszy olej silikonowy (technicoil) i wodnisty olejek silikonowy. Nada się któryś do smarowania wału czy coś innego potrzebuje?

Kolejna sprawa to sam silnik... Jeszcze go nie rozebrałem, ale już wiem, że przyda mu się wymiana łożysk prawdopodobnie, bo na wolniejszych obrotach słychać ich prace. Na większych już nie. (szczotki są jeszcze "bogate") Zastanawiam się, czy je wymienić, czy może da się je jakoś usprawnić? Gdy kapnę troszkę wodnistego olejku silikonowego z obu stron silnika to silnik jest cichutki, pracuje jak nowy! Ale niestety szybko efekt mija, bo olejek szybko wycieka. Co jeszcze mógłbym zrobić z samym silnikiem aby go usprawnić, reanimować?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
dolek
Użytkownik
Użytkownik

PostWysłany: Sro Wrz 06, 2017 15:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam dwie takie łódki jedna używka ale był spalony cały odbiornik, to (pomarańczowe). Więc kupiłem nową i śmiga jak trza. Mam trzecią Wavex odpowiednik FT 011. Do tej używanej dałem ŁT 43 zobaczymy. Zastanawiam się nad zmianą na bezszczotkę, ale czy się opłaca wątpię. Myślę że u ciebie problem to silnik lub wał. Tam nie ma nic innego, aby spowalniało. Może zmieniona śruba (skok). Cały napęd prymitywny. Smaru nie ma jak dać brak smarowniczki. Silniczek kupisz za 50-30 zł tylko nowy. Chyba nie opłaca się bawić w naprawy. Chyba że lubisz.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Szkutnictwo RC Strona Główna -> Układy napędowe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: