Forum Szkutnictwo RC Strona G│ˇwna Szkutnictwo RC
Forum dyskusyjne modelarzy szkutnik├│w RC

FAQFAQ   SzukajSzukaj   U┐ytkownicyU┐ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂciZaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂci   ZalogujZaloguj 

Ba┬│tyk - jacht motorowy.
Id╝ do strony Poprzedni  1, 2

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Szkutnictwo RC Strona G│ˇwna -> Modele - inne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastŕpny temat  
Autor WiadomoŠ
Bonawentura
Moderator
Moderator

Do│▒czy│: 02 Mar 2005
Sk▒d: Wroc┬│aw

PostWys│any: Sob Mar 29, 2008 11:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Model b├¬dzie w przewa┬┐aj┬▒cej cz├¬┬Âci swego istnienia pokazywa┬│ co ma pod spodem. No chyba, ┬┐e b├¬dziesz go trzyma┬│ w zamkni├¬ciu.
W takim razie radz├¬ dobra├Ž ┬Ârub├¬ tak aby nie wygl┬▒da┬│a ona kuriozalnie. Najbardziej pasuj┬▒c┬▒ ┬Ârub┬▒, pod wzgl├¬dem wielko┬Âci, i charakteru modelu by┬│aby trzy┬│opatowa ┬Âruba o ┬Ârednicy oko┬│o 50 mm a mo┬┐e jeszcze wi├¬ksza. Najlepiej a jednocze┬Ânie najdro┬┐ej by┬│o by ze ┬Ârub┬▒ z mosi┬▒dzu Bardzo zadowolony
Teraz dopiero nale┬┐a┬│o by si├¬ zastanowi├Ž nad nap├¬dem.
Na forum by³y ju¿ rozwa¿ane takie napêdy.
Cornel
U┬┐ytkownik
U┬┐ytkownik

Do│▒czy│: 14 Lut 2007
Sk▒d: Boron├│w 25 km od Czestochowy

PostWys│any: Sob Mar 29, 2008 19:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

smarowanie powinno by├Ž poniewa┬┐ zmniejsza opory, ja mam taki wa┬│ do colka, tez nie ma smarowania, wiec sam je zrobi┬│em. Zrobiony jest z dw├│ch tulejek plastikowch moze i winylowych nie wiem dok┬│adnie U┬Âmiech w wale jest dziura do tego kawa┬│ek rurki, w├¬zyka i juz gotowe U┬Âmiech

GG:5694681
Powrˇt do gˇry
Zobacz profil autora WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ WyÂlij email Odwied╝ stronŕ autora Numer GG
icewest
U┬┐ytkownik
U┬┐ytkownik

Do│▒czy│: 27 Mar 2007
Sk▒d: S┬│upsk

PostWys│any: Sob Mar 29, 2008 19:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No i dobra, czyli robimy smarowanie. Dziêki za odpowied¼.
Co do ┬Âruby, to faktycznie zastanowi┬│em si├¬ nad tym i @Bonawentura ma racj├¬ - taka ma┬│a b├¬dzie wygl┬▒da┬│a co najmniej dziwnie. Zak┬│adam 50 mm plastikow┬▒, tr├│j┬│opatow┬▒ - lew┬▒. Powiedzcie mi tylko czy moje snucie domys┬│├│w odno┬Ânie k┬▒t├│w i odleg┬│o┬Âci ┬Âruby od dna jest s┬│uszne ?

Spektrum DX7
Powrˇt do gˇry
Zobacz profil autora WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ
Bonawentura
Moderator
Moderator

Do│▒czy│: 02 Mar 2005
Sk▒d: Wroc┬│aw

PostWys│any: Nie Mar 30, 2008 10:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wa┬│ powinien by├Ž wklejony pod jak najmniejszym k┬▒tem. Odleg┬│o┬Â├Ž ko├▒c├│w ┬│opat ┬Âruby zwyk┬│em ustawia├Ž w granicach 15 do 20 % ┬Ârednicy ┬Âruby. Ten parametr ma znaczenie przy du┬┐ych pr├¬dko┬Âciach przep┬│ywu wody oraz du┬┐ych pr├¬dko┬Âciach obrotowych ┬Âruby (kawitacja, zaburzenia przep┬│ywu i takie tam...). Bardzo zadowolony
W przypadku "Ba³tyku", w dalszym ci±gu, kierowa³bym siê estetyk± wygl±du.
Na w┬│a┬Âciwo┬Âci nautyczne nie b├¬dzie to mia┬│o wi├¬kszego znaczenia, je┬┐eli nawet b├¬dzie p┬│ywa┬│ troch├¬ szybciej.
Patrz├¬ na plan "Posejdona" (czeski odpowiednik) bo nie mam oryginalnych plan├│w "Ba┬│tyku" to ustawienie jest do przyj├¬cia. Mo┬┐na by pokusi├Ž si├¬ o przesuni├¬cie wyj┬Âcia wa┬│u do przodu o jakie┬ 20 do 30 mm ale wyd┬│u┬┐y to wa┬│.
Bartek88
U┬┐ytkownik
U┬┐ytkownik

Do│▒czy│: 01 Lut 2007

PostWys│any: Czw Kwi 10, 2008 22:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam znajomego ze s┬│upska U┬Âmiech

Piekny modelik U┬Âmiech. Je┬┐eli silnik jest 600 a ┬Âr├│ba 50 mmto wymagana jest przekladnia bo sie silnik spichni, owszem sa to ma┬│e obroty ale bedzi emu zaci├¬┬┐ko sugerowa┬│ bym zamontowanie przek┬│adni 1 do 3. Silnik zyska na lrzejszej pracy a na ┬Âr├│bie przybedzie mocy o ila mo┬┐na to tak nazwac.

Pozdrawiam i czekam z niecierpliwo┬Âci┬▒ na ko├▒cowe efekty U┬Âmiech
Powrˇt do gˇry
Zobacz profil autora WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ WyÂlij email Numer GG
icewest
U┬┐ytkownik
U┬┐ytkownik

PostWys│any: Sob Kwi 12, 2008 9:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witajcie

Z braku czasu nie aktualizowa┬│em w┬▒tku, ale prace przy budowie Ba┬│tyka trwaj┬▒. Dzi├│b wklejony, kad┬│ub zosta┬│ pokryty z zewn┬▒trz tkanin┬▒ 80- tk┬▒, ┬Ârodek przelakierowa┬│em dwa razy lakierem poliuretanowym i my┬Âl├¬ ciachn┬▒├Ž go jeszcze ze trzy razy dla wszelkiego spokoju. Wklejony wa┬│ i d┬│awica steru, zrobiony ster. Zosta┬│o przeszlifowa├Ž i szpachlowa├Ž, tylko czekam na szpachl├¬ Motipa - kolo z all...o jako┬ od poniedzia┬│ku nie umie mi jej wys┬│a├Ž. Jak z┬│api├¬ troch├¬ wolnego czasu to zrobi├¬ fotki i zaktualizuj├¬ w┬▒tek.

Spektrum DX7
Powrˇt do gˇry
Cornel
U┬┐ytkownik
U┬┐ytkownik

PostWys│any: Sro Kwi 15, 2009 21:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.
Ch┬│opaki zacze┬│em prace przy moim modelu U┬Âmiech narazie to wygl┬▒da tak: http://rcornel.pl/nwbaltyk.html ale robie postepy. Zastanawiam sie nad napedem do tego modelu. I tu mam do was pytanie: Co proponujecie Pytajnik

Powrˇt do gˇry
Zobacz profil autora WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ WyÂlij email Odwied╝ stronŕ autora Numer GG
karollll
U┬┐ytkownik
U┬┐ytkownik

Do│▒czy│: 08 Wrz 2007

PostWys│any: Czw Kwi 16, 2009 20:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

proponujemy zajzec do ksiazki z opisem baltyka, a tam znajdziesz tableke czy cos:

Cytat:
on w oryginale mial 1 metr dlugosc, dla leniwych: ster dol 3cm, gora 5cm, wysokosc 7cm i starczal, jezeli masz zamiar wyczyniac nim jakies ewolucje to mozesz go troche powi├¬kszy├Ž, dalej z opisu: masa wlasna 1,25kg, optymalna 1,75kg, moc silnika od 4,5W do 500W. Silnik 4,5V z przekladnia 9W predkosc 2,8km/h, silnik 27W-6,5km/h, 65W 10km/h, 140W-do14km/h, przy 500W to bedzie rakieta. Ludzie do ksiazek! :-) na allegro po 20-30 zetow.
Powrˇt do gˇry
Cornel
U┬┐ytkownik
U┬┐ytkownik

PostWys│any: Sob Kwi 18, 2009 22:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No to myslalem ┬┐eby robi├Ž tak: silnik 600 tylko nie wiem kt├│ry wziasc 7,2V czy 8,4 a mo┬┐e zastosowa├Ž ten na 9,6 i przewoltowa├Ž go na 12V AGM'em ? I do tego przek┬│adnia jak dobrze pami├¬tam 2.8:1 ( ta niebieska z modelarski.com ) i ┬Âruba 55 3 ┬│opatowa. B├¬dzie co┬ z tego, jak my┬Âlicie ?

Powrˇt do gˇry
karollll
U┬┐ytkownik
U┬┐ytkownik

Do│▒czy│: 08 Wrz 2007

PostWys│any: Nie Kwi 19, 2009 12:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wybierz to co Ci b├¬dzie pasowac do wyposarzenia ktore juz masz chociaz cze┬Âciowo (regulator, akumulatoryposiadane). Jezeli to bedzie ta ┬Âruba z malym skokiem 0,8, to ona ci tego silnika mocno nie obciazy. Przy pierwszym plywaniu standardowa kontrola temperatury silnika a nie ful gazu non stop i bedzie dobrze. Przy predkosciach totalnie spacerowych to tam i 300 z przekladnia sobie da rade, a odlotowo szybko to i 700 bedzie za mala.
Powrˇt do gˇry
Cornel
U┬┐ytkownik
U┬┐ytkownik

PostWys│any: Nie Kwi 19, 2009 13:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie chodzi o jakie┬ odlotowe pr├¬dko┬Âci raczej co┬ rz├¬du 25-30 km/h. W sumie to ragiel nie gra ┬┐adnej roli bo mog├¬ tam wrzuci├Ž nawet samochodowego GM kt├│ry ma ograniczenie do 12 zwoi jak dobrze pami├¬tam U┬Âmiech gorzej z akumulatorem bo mam tylko 6 celowe. Chyba na pocz┬▒tek do test├│w wezme 600 7,2 kt├│ra mam w domu a potem zobaczymy. A co do ┬Âruby to szczerze nie mam poj├¬cia jaki ona ma skok myslalem o tej: http://www.modelarski.com/produkt-┬Žruba_trzy┬│opatowa_55mm_prawa_M4,2775.html Mrugni├¬cie

Powrˇt do gˇry
icewest
U┬┐ytkownik
U┬┐ytkownik

PostWys│any: Sro Kwi 28, 2010 18:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No dobra... wstyd si├¬ przyzna├Ž, tyle czasu a model "si├¬ jeszcze robi". Powod├│w sporo - leniuch ze mnie to raz, dwa - wsi┬▒k┬│em kompletnie w latanie heli a to sport wymagaj┬▒cy po┬Âwi├¬cenia czasu na treningi, budow├¬, konserwacj├¬ i bie┬┐┬▒c┬▒ obs┬│ug├¬ ┬Âmig┬│owc├│w. We flocie 3 sztuki ca┬│y cza "lotne" - to wymaga troch├¬ po┬Âwi├¬cenia. Tyle wst├¬pnego t┬│umaczenia. Przy Ba┬│tyku prace zwolni┬│y okrutnie, ale nie stan├¬┬│y ca┬│kowicie. Powolutku sobie d┬│uba┬│em od czasu do czasu.
Uzupe┬│ni┬│em dzisiaj martwe linki do zdj├¬├Ž na Imageshacku, wi├¬c temat zaczyna znowu o┬┐ywa├Ž i zaraz dodam troch├¬ nowych zdj├¬├Ž z post├¬p├│w prac.
Zacznijmy od dziobu - tego z balsy, doklejonego do kad┬│uba o wytrzyma┬│o┬Â├Ž kt├│rego kilka os├│b si├¬ martwi┬│o;-) Spiesz├¬ donie┬Â├Ž, ┬┐e niepotrzebnie.
Trochê fotek:
Z balsowych klock├│w poskleja┬│em cz├¬┬Â├Ž dziobow┬▒, przyklei┬│em do kad┬│uba, zaszpachlowa┬│em drobne nier├│wno┬Âci i wyszlifowa┬│em. Wysz┬│o bardzo fajnie, jestem zadowolony. Wklei┬│em r├│wnie┬┐ do kad┬│uba wa┬│ z mocowaniem.

Maj┬▒c chwil├¬ wolnego popracowa┬│em nad sterem. Najpierw chcia┬│em naby├Ž takowy drog┬▒ kupna, p├│┬╝niej wpad┬│em na pomys┬│ - po co kupi├Ž - zrobi├¬ sam. Wyrze┬╝bi┬│em wi├¬c sobie ster z polistyrenu. Nie podoba┬│o mi si├¬ to jednak i ster trafi┬│ do kosza.

Sko├▒czy┬│o si├¬ na konstrukcji z laminatu, jak na fotkach. Ten uzna┬│em dopiero za dobry... Na fotce ster jeszcze nie wyko├▒czony. Trzeba go doszlifowa├Ž na gotowo, mo┬┐e drobne szpachlowanko i malowanie.

Spektrum DX7

Ostatnio zmieniony przez icewest dnia Sro Maj 20, 2015 13:52, w ca│oÂci zmieniany 2 razy
Powrˇt do gˇry
Marcin.redd
U┬┐ytkownik
U┬┐ytkownik

Do│▒czy│: 30 Mar 2009
Sk▒d: Szczecin

PostWys│any: Czw Kwi 29, 2010 15:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z wielkim zainteresowaniem bêdê podziwia³ rozwój twojego Ba³tyka OK
(te┬┐ przymierzam si├¬ do jego budowy U┬Âmiech )
-St.Marek-
U┬┐ytkownik
U┬┐ytkownik

Do│▒czy│: 07 Sie 2009
Sk▒d: O┬Âwi├¬cim

PostWys│any: Sob Maj 01, 2010 11:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Kad┬│ub twojej ┬│├│dki jest ca┬│kiem imponuj┬▒cy OK
No tak jest w modelarstwie- jednemu po┬Âwi├¬ca si├¬ trochu wi├¬cej czasu a drugie musi poczeka├Ž. A czas niestety nieub┬│aganie p┬│ynie- jest to jedyna rzecz kt├│rej nie mo┬┐na zatrzyma├Ž, od┬│o┬┐y├Ž na p├│┬│k├¬, schowa├Ž na p├│┬╝niej nieub┬│aganie zap......a. Ja swego czasu mia┬│em rozgrzebanych par├¬ modeli a nawet jeden jest zacz├¬ty i dalej nie sko├▒czony ( dwup┬│at Bu 131 Jungmann utkn┬▒┬│em na planach kad┬│uba i nie wiem kiedy ponownie za niego si├¬ zabior├¬). Teraz mnie z synem Wojtkiem poch┬│on├¬┬│y Air Boat-y, tym modelom po┬Âwi├¬camy najwi├¬cej czasu wolnego. Z tego co widz├¬, to nie jest tylko moja przypad┬│o┬Â├Ž. Reasumuj┬▒c, wi├¬cej konsekwencji w wykonywaniu modeli polecam sobie i innym modelarzom, tobie r├│wnie┬┐. TRZYMAM KCIUKI Cool
Nasz Blog
http://marekwojtek-models.blogspot.com/
Wszystko jest trudne
Nim stanie siê proste...
Powrˇt do gˇry
Zobacz profil autora WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ WP Kontakt
icewest
U┬┐ytkownik
U┬┐ytkownik

PostWys│any: Czw Maj 06, 2010 17:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ooooo..... Marek, w sedno trafi┬│e┬Â;-) Heh, plany Jungmana jaki┬ czas temu rozk┬│ada┬│em, cmoka┬│em, mierzy┬│em i ..... od┬│o┬┐y┬│em na p├│┬╝niej. Tak to jest ju┬┐ z szeroko zakrojonym poj├¬ciem "modelarstwo":-)
Ale ¿eby nie by³o, ¿e nic nie zrobione to kilka fotek z postêpów zarzucam.
Zabra┬│em si├¬ za laminowanie kad┬│uba. Robota niby nieskomplikowana, ale upierdliwa przemasakrycznie. Upapra├Ž mo┬┐na spokojnie siebie, po┬│ow├¬ mieszkania i kota. No a tak to wygl┬▒da┬│o:

Po laminowaniu kad┬│ub od ┬Ârodka przemalowa┬│em lakierem poliuretanowym ze sze┬Â├Ž razy i wygoni┬│em go na balkon bo ┬Âmierdzia┬│.
Przecieka├Ž nie powinien. Wygl┬▒da to wszystko solidnie.

Spektrum DX7
Powrˇt do gˇry
icewest
U┬┐ytkownik
U┬┐ytkownik

PostWys│any: Sro Maj 20, 2015 14:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witajcie.

Dawno mnie tu nie by┬│o, co wcale nie oznacza, ┬┐e budowa modelu usta┬│a. Inne ┬┐yciowe sprawy by┬│y wa┬┐niejsze, sami wiecie jak to jest...
Co teraz? Na pocz┬▒tek zaktualizowa┬│em linki do zdj├¬├Ž bo z imageshacka wszystko wygas┬│o. Szkoda, bo jest wiele fajnych relacji z budowy modeli na forum a linki do zdj├¬├Ž wyparowa┬│y... Sam za┬│o┬┐y┬│em konto na photobucket i teraz my┬Âl├¬ b├¬dzie OK.
Prace przy Ba┬│tyku mo┬┐e nie posun├¬┬│y si├¬ za daleko, ale zawsze co┬Â.
Kad³ub po laminowaniu przeszlifowa³em, po³o¿y³em warstwê szpachli i znowu przeszlifowa³em. Sporo tego pucowania jeszcze bêdzie, ale poma³u siê zrobi.

Podgoni³em troszkê prace przy nadbudówkach.

Pracy jest jeszcze sporo, ale to przyjemna modelarska robota;-)

Rozpoczynaj┬▒c temat wspomina┬│em, ┬┐e robi┬│em dawno temu nadajnik i odbiornik Radiopilot z ksi┬▒┬┐ki J. Wojciechowskiego. Mia┬│em wrzuci├Ž zdj├¬cia jak znajd├¬. Nie odgrzeba┬│em niestety w piwnicy tego sprz├¬tu, ale za to znalaz┬│em inny nadajnik 4 kana┬│owy - te┬┐ samodzielnie wydziergany i co najwa┬┐niejsze dzia┬│aj┬▒cy. Nie wiem tylko gdzie jest odbiornik, mo┬┐e jeszcze na niego gdzie┬ wdepn├¬. Konstrukcja pochodzi z M┬│odego Technika jako┬ z po┬│owy lat siedemdziesi┬▒tych;-)

Spektrum DX7
Powrˇt do gˇry
Kerim08
U┬┐ytkownik
U┬┐ytkownik

Do│▒czy│: 03 Lut 2008
Sk▒d: Nak┬│o

PostWys│any: Pon Cze 29, 2015 20:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Patrz┬▒c na prace przy nadbud├│wce, przypomnia┬│y mi si├¬ czasy dzieci├▒stwa. Powiem szczerze, ┬┐e chcia┬│bym zobaczy├Ž wi├¬cej fotek, i jeszcze wi├¬cej post├¬p├│w w pracy:) A przy okazji jakiego kleju u┬┐ywasz przy nadbud├│wce??
Powrˇt do gˇry
Zobacz profil autora WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ WyÂlij email Numer GG
eocen
U┬┐ytkownik
U┬┐ytkownik

Do│▒czy│: 16 Lip 2012
Sk▒d: Trzebnica

PostWys│any: Pi▒ Lip 10, 2015 18:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak si├¬ sk┬│ada, ┬┐e mam mosi├¬┬┐n┬▒ ┬Ârub├¬, kt├│ra z tego co pami├¬tam (bo nie mam jej teraz pod r├¬k┬▒), mog┬│aby Ci przypasowa├Ž. Mi si├¬ do niczego nie przyda, a ┬┐e dosta┬│em j┬▒ w prezencie to i odda┬│bym w dobre r├¬ce za bezcen. ┬Žruba by┬│a nakr├¬cona na wa┬│ silnika szczotkowego, a do tego aku Pb. Nie pami├¬tam na jakie napi├¬cie a dane znamionowe silnika s┬▒ mi nieznane bo nie ma na nim ┬┐adnych informacji. Mo┬┐e w niedziel├¬ b├¬d├¬ mia┬│ okazj├¬ sprawdzi├Ž.
Powrˇt do gˇry
WyÂwietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Szkutnictwo RC Strona G│ˇwna -> Modele - inne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id╝ do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

Skocz do:  
Nie mo┐esz pisaŠ nowych tematˇw
Nie mo┐esz odpowiadaŠ w tematach
Nie mo┐esz zmieniaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz usuwaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz g│osowaŠ w ankietach