Forum Szkutnictwo RC Strona G│ˇwna Szkutnictwo RC
Forum dyskusyjne modelarzy szkutnik├│w RC

FAQFAQ   SzukajSzukaj   U┐ytkownicyU┐ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂciZaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂci   ZalogujZaloguj 

jacht motorowy RC - moje nowe wyzwanie

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Szkutnictwo RC Strona G│ˇwna -> Modele - inne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastŕpny temat  
Autor WiadomoŠ
zalesvw
U┬┐ytkownik
U┬┐ytkownik

Do│▒czy│: 23 Sty 2011
Sk▒d: szczecinek

PostWys│any: Pon Maj 02, 2011 8:50    Temat postu: jacht motorowy RC - moje nowe wyzwanie Odpowiedz z cytatem

Witam Bardzo zadowolony

Jestem tutaj bardzo nowy , a i przygodê z RC wogóle , niedawno zacz±³em .
Chcia┬│bym zada├Ž kilka pyta├▒ odno┬Ânie ┬│odzi rc .
Mam taki oto kad┬│ub :

wykonany z laminatu , masa oko┬│o 400-500 gram , d┬│ugo┬Â├Ž 680mm , szeroko┬Â├Ž 250mm .
chcia┬│bym aby zanurza┬│ si├¬ do linii , kt├│r┬▒ jako tako zaznaczy┬│em na czerwono na jednym ze zdj├¬├Ž i do tego celu potrzeba kilograma balastu (wliczaj┬▒c w to silnik itp.) ┬Žrub├¬ chc├¬ da├Ž pod kad┬│ubem , natomiast ster mo┬┐e by├Ž pod lub za ruf┬▒ .

Kupi³em do tego¿ kad³uba taki oto napêd od robbego :
http://www.rcskorpion.pl/product_info.php?cPath=274_275&products_id=7469

Model chcia┬│bym zasila├Ž ze standartowych pakiet├│w samochodowych , czyli 7,2V i tu rodzi si├¬ g┬│├│wne pytanie : jaki regiel ?
Przegl┬▒da┬│em troch├¬ forum w poszukiwaniu odpowiedzi ale nadal nie wiem co wybra├Ž , czy samochodowy HSP SP-03018 da rad├¬ ? Z samochodow┬▒ 540 23 zwojow┬▒ sobie radzi ... a mo┬┐e jaki┬ inny dwukierunkowy ? W wodzie bedzie chyba wi├¬kszy op├│r ni┬┐ w przypadku auta wi├¬c mo┬┐e jaki┬ mocniejszy ?
Jaki zrobi├Ž ster do raczej spokojnego , rekreacyjnego p┬│ywania ? d┬│ugi i w┬▒ski czy kr├│tki a szeroki ? umiejscowi├Ž go za ┬Ârub┬▒ czy tu┬┐ obok ? Je┬┐eli ster by┬│by pod kad┬│ubem to jak go uszczelni├Ž ?

Pom├│┬┐cie :wink:

PS.Je┬Âli to wa┬┐ne to apka jaka b├¬dzie w tym modelu to GM XG6i sport .
Powrˇt do gˇry
Zobacz profil autora WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ
karolpenconek
Moderator
Moderator

Do│▒czy│: 20 Lis 2006
Sk▒d: Warszawa

PostWys│any: Pon Maj 02, 2011 9:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam. Regiel my┬Âl├¬ ┬┐e da sobie rad├¬- na takim ci┬▒gn┬▒┬│em 16 kg ┬┐agl├│wk├¬ Bardzo zadowolony. Bardziej martwi┬│bym si├¬ o rozmiar ┬Âruby (45mm po pierwsze b├¬dzie ci┬▒gn├¬┬│a dosy├Ž du┬┐o pr┬▒du a po drugie b├¬dziesz musia┬│ zastosowac dosy├Ž du┬┐y k┬▒t wa┬│u i mo┬┐e zacz┬▒├Ž ci skaka├Ž. Nap├¬d np. ze ┬Ârub┬▒ 37,5-40mm b├¬dzie i tak wystarczaj┬▒co mocny do takiego jachtu a i to l┬┐ej dla regla i silnika.

Ster mo┬┐esz da├Ž albo pod kad┬│ubem albo za nim, jak wolisz. Do rekreacyjnego p┬│ywania raczej kszta┬│t nie ma du┬┐ego znaczenia, oby mia┬│ odpowiedni┬▒ powierzchnie. Z zaburtowych mo┬┐esz da├Ž np. http://www.rcskorpion.pl/product_info.php?cPath=274_275&products_id=6634 albo dro┬┐szy ale aluminiowy http://www.modelemax.pl/product_info.php?cPath=62_257_259&products_id=2083. Z podkad┬│ubowych bardzo dobre stery http://www.modelemax.pl/product_info.php?cPath=62_257_259&products_id=9395

Pozdrawiam Karol.

Katamaran 32" Mini Eco Expert, standard Eco expert Hydro 1 Lotos 1:72 Hermann Marwede Xray XB8TQ+Neu M-03M Switchblade Easy Star Fox
Powrˇt do gˇry
Zobacz profil autora WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ WyÂlij email Odwied╝ stronŕ autora Numer GG
zalesvw
U┬┐ytkownik
U┬┐ytkownik

PostWys│any: Pon Maj 02, 2011 20:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dzi├¬ki za linki Mrugni├¬cie jak nie uda mi sie samemu zd┬│uba├Ž steru to co┬ kupi├¬ Mrugni├¬cie

zastanawia mnie to co napisa┬│e┬ o ┬Ârubie ... dlaczego wi├¬kszy k┬▒t , i jaki to jest wi├¬kszy ? 15 stopni ? a jak bym da┬│ np 10 stopni ze ┬Ârub┬▒ 45 mm to jakie b├¬d┬▒ skutki ? bedzie szybsza , mniej stabilna ?

znalaz┬│em te┬┐ w starym katalogu robbe podobn┬▒ gabarytami ┬│├│dk├¬ i tam ┬Âruba by┬│a 40mm ale do silnika 540 z przek┬│adni┬▒ 1,5:1 , wi├¬c jak dam silnik 600 , przek┬│. 3:1 to 45-ka nie b├¬dzie ok ?

aha , teraz mi siê przypomnia³o jeszcze ...
czy wa┬│ ustawia├Ž pod jakim┬ k┬▒tem do osi wzd┬│u┬┐nej ┬│odzi ┬┐eby p┬│ywa┬│a prosto , tak jak w samolotach si├¬ robi , patrz┬▒c od ty┬│u silnik i ┬Âmig┬│o uciekaj┬▒ w prawo 2-3 stopnie ...
Powrˇt do gˇry
Mateusz
U┬┐ytkownik
U┬┐ytkownik

Do│▒czy│: 13 Mar 2010

PostWys│any: Wto Maj 17, 2011 15:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak jeszcze szukasz steru to widzia┬│em tutaj taniej ni┬┐ w sklepie:

http://allegro.pl/ster-75mm-mono-hydro-z-chlodzeniem-alu-srebrny-i1620535164.html
Powrˇt do gˇry
Zobacz profil autora WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ Numer GG
zalesvw
U┬┐ytkownik
U┬┐ytkownik

PostWys│any: Nie Kwi 28, 2013 18:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po do┬Â├Ž d┬│ugiej przerwie podnios├¬ nieco temacik bo i jest ku temu okazja Mrugni├¬cie

Co nie co zad³uba³em w zimê przy jachcie , nazbiera³em potrzebnych klamotów , zrobi³em pierwsze próby na wodzie ...

Powiem tak , rada z zastosowaniem mniejszej ┬Âruby okaza┬│a si├¬ ... a , mniejsza o to , ┬│├│dka ze ┬Ârub┬▒ 40X p┬│ywa jak kuter rybacki .
Po zastosowaniu ori 45 robbe jest lepiej ale nie powala na kolana .
Jakie┬ niespecjalne s┬▒ te ┬Âruby "x" , u brata w san remo od robbe te┬┐ spad┬│y osi┬▒gi .
Porad┬╝cie prosz├¬ jaka ┬Âruba jest lepsza od profilu "x" pod jacht motorowy ?
Powrˇt do gˇry
rekmak
U┬┐ytkownik
U┬┐ytkownik

Do│▒czy│: 28 Wrz 2008
Sk▒d: Bydgoszcz

PostWys│any: Nie Kwi 28, 2013 18:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Daj mu 9,6 V. Bêd± wy¿sze obroty.
Powrˇt do gˇry
Zobacz profil autora WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ Odwied╝ stronŕ autora
zalesvw
U┬┐ytkownik
U┬┐ytkownik

PostWys│any: Nie Kwi 28, 2013 19:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mog├¬ da├Ž nawet 12v , bo regler i silnik wytrzyma , ale chc├¬ wykorzystywa├Ž pakiety kt├│re mam do autek i nie pcha├Ž sie w dodatkowe koszty . Pytam o ┬Âruby bo jednak s┬▒ ta├▒sze od pakiet├│w , ewentualnie mog├¬ zmieni├Ž silnik na 540 17t reedy radon , robi do 30 tys.obr. z 7,2v i mo┬┐e z 40 ┬Ârub┬▒ , tylko profil X czy inny ?

Dodam ┬┐e ┬│├│dka narazie wa┬┐y 2100g , dojdzie jeszcze jaka┬ nadbud├│wka , relingi , wi├¬c ko├▒cowo przewiduj├¬ jakie┬ 2500-3000g .

Zapraszam do obejrzenia galerii picasaweb :
https://picasaweb.google.com/czarodziejka87vw/JachtMotorowyRCSZKWA#
Powrˇt do gˇry
rekmak
U┬┐ytkownik
U┬┐ytkownik

PostWys│any: Pon Kwi 29, 2013 6:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Powinna by├Ž ┬Âruba X bo to jest pe┬│nozanurzeniowa. Spr├│buj z wi├¬kszym skokiem.
Powrˇt do gˇry
marek_c4
Administrator
Administrator

Do│▒czy│: 26 Lut 2005
Sk▒d: Swarz├¬dz / k Poznania

PostWys│any: Pon Kwi 29, 2013 6:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A nie jest to mo┬┐e tak ┬┐e ten silnik jest za s┬│aby do tego modelu i ┬Âruby ?
Niby jest ta przek┬│adnia, ale .....
Sprawd┬╝ czy si├¬ nie grzeje i czy obroty nie spadaj┬▒ za bardzo w por├│wnaniu z mniejsz┬▒ ┬Ârub┬▒.
Ja bym spr├│bowa┬│ z kilkoma ┬Ârubami o takim samym skoku i r├│┬┐nej ┬Ârednicy.
Pop┬│ywa├Ž, popatrze├Ž kiedy b├¬dzie najlepiej - jak dojdziesz do najlepszych osi┬▒g├│w i optymalnego obci┬▒┬┐enia i nadal b├¬dzie za wolno, to pozostanie wymiana silnika na mocniejszy.

Model jest do┬Â├Ž spory, dla por├│wnania - Biker_xc zbudowa┬│ Aqaram├¬ (podobna masa) i da┬│ tam 2 silniki 600.
Zobacz profil autora WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ WyÂlij email Odwied╝ stronŕ autora
zalesvw
U┬┐ytkownik
U┬┐ytkownik

PostWys│any: Pon Kwi 29, 2013 21:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jestem mocno pocz┬▒tkuj┬▒cy w temacie ┬│odzi wiec dzi├¬ki za wyja┬Ânienie oznaczenia "x" Mrugni├¬cie .
Czy m├│┬│bym poprosi├Ž o inne ? spotka┬│em si├¬ np. z oznaczeniem "k" , czy s┬▒ jeszcze jakie┬ ?

Wracaj┬▒c do mojej motor├│wki , silnik si├¬ nie grzeje bo ch┬│odzenie wodne akurat dzia┬│a w miar├¬ dobrze . Nie zauwa┬┐y┬│em te┬┐ jakiej┬ znacz┬▒cej zmiany obrot├│w po zmianie ┬Âruby z 40 na 45 a w┬│a┬Ânie na 45 p┬│ywa lepiej , jednak sza┬│u nie robi . Wiem , wiem , to nie ┬Âlizg ale przecie┬┐ te┬┐ nie kuter Zdezorientowany

Zaczynam podejrzew├Ž silnik a dok┬│adniej napi├¬cie znamionowe , poszukam wi├¬c w zapasach innego silnika i wtedy zrobi├¬ pr├│by . Jak wspomnia┬│em mo┬┐e nawet 540-k├¬ 17 zwojow┬▒ , kt├│ra robi oko┬│o 30 tys.obr/min. z 7,2v.

Filmik na ko├▒cu galerii picasaweb (kr├¬cony przez moj┬▒ 7 letni┬▒ bratanic├¬ ) przedstawia w┬│a┬Ânie osi┬▒gi silnika i ┬Âruby 45 .
Powrˇt do gˇry
rekmak
U┬┐ytkownik
U┬┐ytkownik

PostWys│any: Wto Kwi 30, 2013 6:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kombinowanie raczej nie wiele da. Daj wy┬┐sze napi├¬cie, b├¬dzie wi├¬ksza r├│┬┐nica. Doko├▒cz model albo przer├│b na ┬┐agl├│wk├¬. Zbuduj nowy model, troch├¬ mniejszy 500-550 mm wstaw pierwszy lepszy silnik bezszczotkowy i b├¬dzie p┬│ywa┬│ w ┬Âlizgu. Kuter torpedowy lub rakietowy, masz redukcj├¬ i szybko┬Â├Ž. Na dole postu jest odno┬Ânik do mojej strony www W temacie Podr├¬cznik i budowa s┬▒ moje relacje z budowy r├│┬┐nych modeli i filmy z p┬│ywania.
Powrˇt do gˇry
WyÂwietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Szkutnictwo RC Strona G│ˇwna -> Modele - inne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do:  
Nie mo┐esz pisaŠ nowych tematˇw
Nie mo┐esz odpowiadaŠ w tematach
Nie mo┐esz zmieniaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz usuwaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz g│osowaŠ w ankietach